Je veřejnost nepřítelem rozvoje města?

Vedení města se v rozvoji a údržbě Hradce Králové nedaří. A dle mediálních vyjádření mají naši představitelé jasno – může za to účast zlé veřejnosti v řízeních. O špatném plánování a nedobré projektové přípravě ani slovo.

Účast veřejnosti a spolků ve správních řízeních je jedním z důležitých rysů demokratické společnosti. Buďme rádi, že se najde alespoň pár lidí, kteří mají zájem o své okolí a snaží se hlídat politiky a úředníky, aby neprováděli nekalosti. Veřejnost také řadu projektů připomínkami zlepšuje a pomáhá upravit někdy divoké a nepraktické představy projektantů.

Přirozeně ne všechny připomínky veřejnosti jsou věcné a s řadou nemusíme souhlasit, ale od toho máme úřady, aby nestranně rozhodly, zda jsou takové připomínky hodné zřetele. Bohužel např. projekt Velkého náměstí vedení města (nikoliv veřejnost!) na několik let zablokovalo tím, že vyvíjelo politický tlak na úředníky, aby nerozhodovali nestranně. Perličkou je, že to provedli tak amatérským způsobem, že emailovou komunikaci s ovlivňováním zapomenuli v příslušném spisu a nadřízené správní orgány rozhodování o Velkém náměstí jasně a správně Hradci Králové odebraly a spis skončil v Hořicích.

Současné vedení města je mimořádně úspěšné ve vyvolávání bojů s veřejností a neschopnosti komunikovat. Řada projektů je tlačena silou, nebo dokonce není jednáno s veřejnosti férově. Výsledkem je to, že skoro všechny důležité projekty řadu let stojí. S kolegy ze Změny pro Hradec a Zelených chceme toto v našem městě změnit a naopak u důležitých projektů musí město začít s veřejností předem mluvit a hledat možná řešení problémů a kompromisy.

 

Mgr. Martin HANOUSEK
Změna pro Hradec a Zelení