Adam Záruba: Černigov – zkusme jeho záchranu jinak

Jednou z hlavních kauz uplynulého volebního období bylo plánované bourání jedné z moderních architektonických ikon Hradce Králové – hotelu Černigov. Před 4 lety, v létě roku 2014, se pomalu rozbíhala volební kampaň a pan primátor Fink tehdy potají jednal s developerskou firmou o demolici této významné stavby navazující na předválečnou moderní architekturu (kterou se město tak rádo chlubí), a jejím nahrazením konglomerátem nových budov velmi průměrné kvality, zabírajícím značnou část náměstí. Podařilo se jim to velmi dobře utajit a celá věc tehdy praskla až po komunálních volbách.

Ve shodě s celou řadou renomovaných architektů, historiků umění a architektury, památkářů a velkého počtu občanů (kteří podepsali petici za zachování budovy hotelu), jsme po celou dobu podporovali záchranu této památky. Jsme totiž přesvědčeni, že bychom neměli vymazávat žádnou etapu dějin naší architektury, i přes to, že doba 2. poloviny 20. století je dobou rozporuplnou a problematickou. Měli bychom chránit nejcennější stavby této doby. A právě takovou Černigov, který patří už neodmyslitelně k panoramatu města a jeho historii, rozhodně je. Bohužel převážná většina zastupitelů v této věci stranila developerským soukromým zájmům.

Hotel však stále stojí a nový projekt se posouvá kupředu jen velmi pomalu a dodnes nemá ani pravomocné územní rozhodnutí. Myslím si, že pokud bude mít město prozíravější zastupitele, mělo by zvážit i možnost získání budovy hotelu a přilehlých pozemků. Tím by po citlivé proměně mohlo získat nejméně stovku malometrážních bytů a nebytové prostory k pronájmu. Současně by zůstal nezastavěn velkorysý prostor Riegrova náměstí, nedošlo by k vykácení zeleně, okolní obyvatelé by nebyli několik let zatěžováni hlukem spojeným s demolicí a následnou stavbou nového komplexu. Také by zde mohl zůstat parkovací dům pro kola, což by ocenili zejména cyklisté. To není tak úplně málo, co říkáte?

 

Adam Záruba, lídr kandidátky Změna pro Hradec a Zelení