Záchrana nejstaršího hradeckého mostu

Lidé se rádi pídí po nejrůznějších „nej“. Jedním z hradeckých „nej“ byl donedávna svinarský ocelový příhradový most postavený již v roce 1907. Jednalo se o nejstarší dochovaný most ve městě. Byl ve špatném technickém stavu, a proto byl začátkem roku 2017 uzavřen pro motorovou dopravu. Co s ním? Opravit? Ale co vás nemá, Hradec má přece památek habaděj (však víte – Gočár a tak). Takže do šrotu!

My jsme se však s takovým osudem unikátní památky smířit nechtěli. Již v roce 2015, kdy se teprve začínala připravovat výstavba mostu nového, jsme začali vyjednávat o možnosti zachování mostu a jeho přemístění na jiné místo, kde by mohl po nutné rekonstrukci sloužit pro pěší a cyklisty. Ještě na začátku roku 2018 to vypadalo nadějně a zdálo se, že most bude zachován a provizorně uložen na letišti, kde má město rozsáhlé skladové prostory.

Avšak ouha – většina zastupitelů se předvedla v celé své kulturní nahotě a rozhodla pouze o zachování „fragmentů mostu“. Co si pod pojmem fragment mostu představit? To bylo těžké zadání i pro odborníky památkáře a vypadalo to, že celá věc skončí jedním velkým fiaskem. Náš zastupitel Adam Záruba to však nevzdal a dál „otravoval“ všechny zúčastněné s cílem zachránit z mostu maximum toho, co se ještě dalo.

Nakonec se nám podařilo spolu s památkáři přesvědčit mírnou většinu zastupitelů a přimět je k rozhodnutí zachovat alespoň jednu polovinu mostu. To se stalo takřka na poslední chvíli a v červnu 2018 byla půlka mostu ve dvou dílech provizorně umístěna na městský pozemek v předmostí. Druhá polovina byla rozřezána a sešrotována. V červnu a červenci pak proběhly schůzky na odboru hlavního architekta i na místě, kde se řešil další postup. Následovat bude posudek odborníka na ocelové konstrukce, který navrhne možnosti jejich zachování a využití. Ten se již vyjádřil, že konstrukci zachránit lze, což byla pro nás velmi povzbuzující zpráva.

Záchrana mostu však bude plně závislá na tom, kdo a v jakém počtu se dostane do zastupitelstva. Rozhodovat o osudu této unikátní mostové konstrukce budou nakonec zase jen a jen zastupitelé. Změna pro Hradec a Zelení jsou jediným garantem toho, že tato památka a jiné podobné nezůstanou stranou zájmu a že budou mít i v novém zastupitelstvu zastání. Máte-li rádi památky, vezměte to prosím při výběru „toho, komu to tam hodíte,“ v potaz.