Proč Hradec nemá městskou galerii?

Zatímco Hradec Králové v posledních deseti letech investoval milionové částky do chimérického zápisu hradecké architektury 20. století na seznam UNESCO, nemá žádnou instituci, která by se poznávání a popularizaci zdejší unikátní architektury věnovala!

V našem městě žije bohatá výtvarná kultura. V Hradci se jejímu podněcování a vystavování dlouhodobě věnují různé kavárny, galerie AMB a projekty, jako je Nábřeží umělců, což je pochopitelně dobře. V jiných městech ale za tímto účelem vznikají a fungují i městské galerie. V Hradci není centrum, které by představovalo to, co je zde z výtvarné kultury unikátní: architekturu a nejsoučasnější místní umění. Svou městskou galerii mají skoro všechna krajská města: Praha, Brno, Pardubice, Ostrava, Opava, Liberec, Plzeň, České Budějovice, Olomouc, Karlovy Vary a částečně Ústí nad Labem. Ve všech těchto městech působí i krajské galerie a někde i státní galerie, které mají každá trochu odlišné poslání. Není výjimkou, že se i městské galerie věnují vedle výstav obrazů a soch i prezentaci architektury. Je tomu tak třeba v Českých Budějovicích, v Brně, v Plzni, v Opavě a jinde. Hradec Králové se tak nachází v této oblasti na samém chvostu kulturních měst!

Taková galerie, která se současně stane společenským centrem a oživí danou lokalitu, může být zřízena v tzv. Liskově vile, která byla nedávno pro své architektonické kvality prohlášena kulturní památkou. Nechal si ji v roce 1932 postavit architekt Oldřich Liska a vila patří k tomu nejoriginálnějšímu, co v Hradci v té době vzniklo. Je v majetku města a dnes v ní sídlí živnostenský úřad. Vilu by bylo potřeba citlivě obnovit tak, aby se její vzezření a hlavně podoba interiérů maximálně přiblížily originálnímu stavu z 30. let. Následně může pojmout nové výstavní prostory. Pro kulturní využití se nabízí i přilehlá zahrada a sousední park.

Bude se na magistrátu o rozvoji kultury a prezentaci architektury nadále spíš jen mluvit, budou se tam i v budoucnu vymýšlet pouze vzdušné zámky a černé díry na peníze, nebo společně zrealizujeme menší, ale reálný cíl, který dá vzniknout nevelkému, ale dynamickému prostředí pro autenticky hradeckou kulturu?

 

PhDr. Ladislav Zikmund, historik umení a náš kandidát c. 11